Historia powstania zielonych ścian

Historia powstania zielonych ścian jest bardzo odległa. Pierwsze zielone wertykalne powierzchnie powstały już w czasie przed naszą erą. Odkrycie,że pewna część roślin, potrafi “wspinać ” się po powierzchniach odkryto bardzo szybko, praktycznie od początku, kiedy zaczęły powstawać ogrody. Pierwszą wzmiankę o wertykalnych ogrodach możemy znaleźć wśród 7 cudów świata-wiszące ogrody Semiramiy w Babilonie. Wiadomo też,że w starożytnym Rzymie hodowano roślinność, która pięła się po ścianach budynków. Wertykalne ogrody pozwoliły też na zaoszczędzenia miejsca. W kolejnych epokach zielone ściany pełniły różne funkcje. W epoce romantyzmu puszczony po ścianie dworu bluszcz miał go postarzać, żeby przypominał stare zamczyska, czy urokliwe ruiny.

Architektura nowoczesna

Pierwszym oficjalnym twórcą wertykalnych ogrodów jest architekt Patrick Blanc. Został on doceniony, ponieważ zaprezentował koncepcję w jaki sposób tworzyć zielone ściany o dużych powierzchniach i zróżnicowanej roślinności. Ponadto przedstawił system, w którym roślinność wsparta jest na odpowiednich konstrukcjach co pozwala na jej kształtowanie. W jego systemie zieleń miała też nie potrzebować gleby, żeby rosnąć. To dzięki niemu zielone ściany, dachy czy tarasy są powszechnie wykorzystywane w architekturze. Miasta przepełnione są betonem, utwardzeniami, jeżdżące samochody produkują dużo spalin, dlatego też miejsca zielone nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale i oczyszczają powietrze, pozwalają się ludziom poczuć bliżej natury.

Zielone ściany we wnętrzach

Patrząc na wspaniałe właściwości zielonych ścian zapragnięto przenieść je również do wnętrz mieszkań, czy na balkony. Ogrody wertykalne wprowadzają doskonały klimat do wnętrza, służą też jako bariery wydzielające przestrzenie – idealnie nadają się do restauracji, hoteli, biur czy mieszkań prywatnych. Zielone ściany ze strony www.greendesigners.pl można też odpowiednio podświetlić co daje jeszcze lepszy efekt wizualny.

Sztuczna roślinność na zielonych ścianach

Wykorzystanie sztucznych roślin spowodowało, że możemy stworzyć zieloną ścianę praktycznie wszędzie. Obecnie na rynku występuje taka mnogość sztucznej roślinności, że na prawdę mamy duży wybór od pojedynczych pnących się wici, po duże połacie sztucznych zielonych mchów, pokrywających duże powierzchnie. Sztuczna zieleń nie wymaga gleby, nie trzeba jej nawozić, ani podlewać, może znajdować się tak samo w słonecznym, jak i zacienionym miejscu, poza tym jest lekka, więc nie wymaga solidnych konstrukcji wspierających.