Zalety, jakie płynąc z zielonych ścian w ogrodzie wertykalnym

Ogród wertykalny coraz częściej jest łączony właśnie z zielonymi ścianami na budynku użyteczności publicznej albo w przypadku większych mieszkań, które odznaczają się dobrą ekspozycją świetlną. Ta forma ogrodu z roku na rok zyskuje coraz to nowych zwolenników. Na wybór ogrodów wertykalnych wpływa fakt, że w głównej mierze ten ogród opiera się na hodowaniu roślin. Kiedy rośliny są dobrze podświetlone, to nie tylko ładnie się prezentują, lecz dodatkowo wpływają pozytywnie, na powietrze filtrując je. Ten fakt wcale nie jest obojętny, szczególnie w dzisiejszej dobie wysokiego zanieczyszczenia.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było mówić o ogrodzie wertykalnym?

W prywatnych domach czy mieszkaniach również możemy zastosować zielone ściany. Oczywiście efekt uzyskany będzie na mniejszą skalę, lecz nie oznacza to, że wcale nie dostaniemy obiecującego rezultatu.

  • Po pierwsze potrzebujemy dobrze doświetlonego miejsca, w którym umieścimy zielone ściany,
  • Następnie potrzebujmy znaleźć odpowiednią ścianę, która utrzyma ciężar konstrukcji,
  • Ważne w tym przypadku także jest ekspozycja okienna. Nam szczególnie zależy na ekspozycji zachodniej albo południowej, gdyż w takich przypadkach będziemy w stanie zapewnić rośliną odpowiednią ilość światła,

Osobiste tworzenie ogrodów wertykalnych

Jeśli ktoś ma wyćwiczone zdolności manualne może poświęcić trochę i przede wszystkim ma chęci na to przedsięwzięcie, wówczas zielona ściana może zostać stworzona przez nas osobiście. Do stworzenie elementu charakterystycznego dla ogrodów wertykalnych będziemy potrzebować skrzyni panelowej, zawierającej tuleje i kieszenie oraz kratownice, na jakich je zamocujemy. Przestrzeń między modułami a samą ścianą trzeba zabezpieczyć przed ewentualną wilgocią. Dobrym rozwiązaniem jest montaż płyty PCV.  Na taką prostą konstrukcję zdecydują się miłośnicy akwarystyki. W końcu jesteśmy w stanie połączyć akwaria ze zielonymi ścianami.

Konstrukcja ogrodów wertykalnych

Jednym z ważniejszych parametrów, na który musimy zwrócić szczególną uwagę, jest wytrzymałość ściany na obciążeniu. Nawet sam 1 metr kwadratowy tego ogrodu może ważyć od kilku do kilkudziesięciu kg. Kiedy osobiście wykonujemy ścianę do ogrodu, wówczas etap sadzenia roślin wykonuje się tuż po postawieniu ściany. Gdy zależy nam na stworzeniu własnej pokaźnej, imponującej, widowiskowej zielonej ściany, wtedy możemy skorzystać, z gotowych rozwiązań dostępnych na runku wystarczy ją jedynie zamówić.